5/20/2022 3:17:32 AM | جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۷:۲۷
کلاف سردرگم یک ابلاغیه/ منقضی‌خدمت‌ها بلاتکلیف‌ هستند
پرونده تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران موسوم به « منقضی‌خدمت‌» در کشاکش تائید و عدم تائید مسئولان ستادکل نیروهای مسلح، بلاتکلیفی‌هایی را برای آن‌ها و خانواده‌هایشان ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرباز ماهر و به نقل از خبرگزاری ایمنا، ماجرا از یک نامه شروع شد، نامه‌ای که در تاریخ هشتم خردادماه سال گذشته از سوی ستاد کل نیروهای مسلح به آجا در ارتباط با نحوه محاسبه جبهه منقضی‌خدمت‌های سربازی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ابلاغ شد.

در این ابلاغیه، تنها سه‌چهارم خدمت در جبهه کسانی که خدمت دوره ضرورت سربازی خود را قبل از پیروزی انقلاب اسلامی سپری کرده بودند و سپس با شروع جنگ تحمیلی، طی فراخوان صورت‌گرفته، جهت گذراندن یک‌دوره احتیاط شش‌ماهه به جبهه اعزام شدند، به صورت داوطلبانه محسوب شد؛ اقدامی که باعث شد عملاً این ایثارگران و خانواده‌های آن‌ها از امتیازات قانونی شش‌ماه حضور داوطلبانه در جنگ تحمیلی محروم شوند.

کلاف سردرگم یک ابلاغیه / منقضی‌خدمت‌ها بلاتکلیف‌اند

بر اساس ماده ۲۱ قانون جامع خدمات ایثارگری که در مهرماه سال ۱۳۹۹ به تصویب مجلس و شورای نگهبان رسید و آبان همان سال از سوی رئیس مجلس به رئیس جمهور ابلاغ شد، پنج درصد سهمیه استخدامی دستگاه‌های اجرایی به رزمندگان با سابقه حداقل شش‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌ها و همسر و فرزندان آن‌ها و فرزندان جانبازان زیر بیست‌وپنج درصد و آزادگان کم‌تر از یک‌سال اسارت اختصاص یافته‌بود. به موجب این قانون، دستگاه‌های اجرایی موظف به تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی به رسمی هستند.

ستاد کل نیروهای مسلح، شرایط خاص روزهای ابتدایی جنگ را در نظر بگیرد

مجید حکم‌آبادی، فرزند رزمنده اصغر حکم‌آبادی یکی از کسانی است که به موجب ابلاغیه موسوم به «منقضی‌خدمت‌» نتوانسته مشمول قانون تبدیل وضعیت شود.

او می‌گوید: پدرم از نیروهای منقضی‌خدمت سال ۵۶ است، یعنی سال ۵۴ تا ۵۶ به خدمت سربازی رفت. با شروع جنگ تحمیلی و با اعلام فراخوان شفاهی برای حضور در جبهه، پدرم که در زمان سربازی در توپخانه لشکر ۷۷ خراسان خدمت کرده بود، داوطلب شرکت در دفاع مقدس و به دلیل تخصصی که داشت، همان روز به جبهه اعزام شد.

حکم‌آبادی می‌افزاید: در آن زمان نیروهایی که با تجهیزات نظامی کار کرده باشند، بسیار اندک بودند و افراد منقضی‌خدمت به دلیل تجربه‌ای که از دوران سربازی به‌دست آورده‌بودند، بدون گذراندن دوره‌های آموزشی و یا با گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت، راهی جبهه می‌شدند تا خلأ حضور نیروهای با تجربه در مناطق عملیاتی را جبران کنند.

او با بیان اینکه افراد منقضی‌خدمت در دوران حضورشان در جبهه به آموزش نیروهای جدید نیز پرداخته بودند، می‌گوید: بیشتر این افراد از جمله پدر من به دلیل کمبود نیرو بیش از شش‌ماه در جبهه ماندند، اما چون دوره احتیاط محسوب می‌شد کارتی با درج شش‌ماه حضور به آنها داده شد.

حکم‌آبادی ادامه می‌دهد: نکته اینجاست که پدرم داوطلبانه به جبهه می‌رود و اجباری از سوی ارتش در آن زمان وجود نداشته است، چرا که سربازی او به اتمام رسیده بود، اما با ابلاغیه جدید ستاد کل نیروهای مسلح که خردادماه سال گذشته اعلام شد، تنها سه‌چهارم حضورش در جبهه پذیرفته شده و مابقی به عنوان وظیفه به حساب آمده است.

او تصریح می‌کند: این ابلاغیه در حالی مطرح شد که معاونت نیروی انسانی آجا در یازدهم اسفندماه ۱۳۹۹ و در نامه شماره ۴۵/۱۱۰/۱۹۶/زخ/۹۹ به مدیریت نیروی انسانی نزاجا اعلام کرد که آن گروه از کارکنان دولت که مدت خدمت سربازی خود را قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به پایان رسانده و سپس به استخدام دستگاه‌های اجرایی درآمده‌اند و بعد از آن به مدت شش ماه در جبهه حضور پیدا کرده‌اند، این مدت حضور آنان در جبهه به صورت داوطلبانه بوده و افراد موصوف می‌توانند از مزایا و امتیازات آن بهره‌مند شوند.

حکم‌آبادی با بیان اینکه ستاد کل نیروهای مسلح پیش از این نیز با صدور گواهی‌هایی، همه مدت حضور این رزمندگان را به صورت داوطلبانه محسوب کرده‌بود، می‌گوید: ابلاغیه جدید این ستاد هم قانونی است، اما انتظار می‌رود که ستاد کل نیروهای مسلح شرایط آن برهه زمانی را که مناطق عملیاتی از کمبود نیرو به خصوص نیروهای آموزش دیده رنج می‌برد و افراد منقضی خدمت به صورت داوطلبانه و تنها از روی عشق به اسلام و خدمت به وطن پا به جبهه گذاشتند، در نظر بگیرد.

کلاف سردرگم یک ابلاغیه / منقضی‌خدمت‌ها بلاتکلیف‌اند

منقضی‌خدمت‌ها داوطلبانه در جبهه حضور یافتند

رضا سبزی، یکی از رزمندگان دفاع مقدس که به صورت فعال، امور مربوط به تبدیل وضعیت ایثارگران و خانواده‌های آنها را دنبال می‌کند، با بیان اینکه ماه‌های آغازین جنگ تحمیلی از مهم‌ترین برهه‌های آن دوران به شمار می‌رفت، می‌گوید: در آن زمان که به دلیل شرایط خاص کشور پادگان‌های نظامی خالی از نیرو و توان دفاعی ارتش تحلیل رفته بود، سربازان منقضی‌خدمت طی فراخوان‌های اعلام شده به جبهه اعزام شدند که اعزام آنها در روزهای ابتدایی جنگ تأثیر به‌سزایی در پر کردن پادگان‌ها و تأمین نیروی مورد نیاز جبهه داشت.

او می‌افزاید: باید این حقیقت را بپذیریم، در همان دوران دفاع مقدس هم بسیاری افراد از حق انتخاب خود استفاده کردند و در جبهه حاضر نشدند، اما بسیاری از افراد از جمله رزمندگان منقضی‌خدمت داوطلبانه به جبهه‌ها اعزام شدند و بسیاری از آنها در همین مدت شهید یا جانباز شدند.

قول وزیر دفاع برای پیگیری دغدغه منقضی‌خدمت‌ها

ابهامات موجود در خصوص این ابلاغیه و مشکلاتی که سد راه تبدیل وضعیت ایثارگران منقضی‌خدمت و خانواده‌هایشان ایجاد شده‌بود، واکنش نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی را به همراه داشت.

عباس مقتدایی در تذکر کتبی که با امضای ۶۱ نماینده مجلس به وزیر دفاع در دهم بهمن‌ماه سال گذشته داده بود، خواستار توجه ویژه به دغدغه فرزندان ایثارگران منقضی‌خدمت جهت تبدیل وضعیت و حل مشکل آن‌ها شده بود.

در این تذکر آمده است: «همانگونه که مستحضرید طی اطلاعیه ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۰۷/‏۱۱/‏۱۳۵۹‬ افراد منقضی‌خدمت سال‌های ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷ که در مرحله احتیاط نیروهای مسلح بوده‌اند، به طور داوطلب به خدمت فراخوانده شده‌اند، با توجه به تاکید بر فراخوان به صورت داوطلب، این افراد ضمن مراجعه به دوران دفاع مقدس شش‌ماه را خدمت کرده‌اند. بر این اساس، خدمت این عزیزان، خدمت داوطلبانه تلقی شده و مدت مذکور، شش‌ماه حضور داوطلبانه در دفاع مقدس گواهی شده است، لکن بخشنامه مورخ ۰۸/‏۰۲/‏۱۴۰۰‬ این موضوع را منتفی و سه‌چهارم این مدت داوطلبانه را اعلام کرده که از این رو باعث ایجاد مانع در بحث تبدیل وضعیت ایثارگران به‌وجود آورده و دغدغه‌های زیادی را برای این خانواده‌ها ایجاد کرده است. پیرو مذاکره حضوری اینجانب با مدیران پارلمانی آن وزرات‌خانه و ستاد کل نیروهای مسلح خواهشمند است، پیگیری فرمائید که تمام مدت شش‌ماه دوره احتیاط افراد منقضی‌خدمت سال‌های ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷ داوطلبانه تلقی شود تا فرزندان آنان از مزایای قانون تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگر بهره‌مند شوند. با توجه به اینکه جمعیت فرزندان شاغل اداری این عزیزان زیاد نمی‌باشد و درخواستشان اعمال محاسبه خدمت پدران صرفاً جهت بهره‌مندی از قانون تبدیل وضعیت می‌باشد و خواهان سایر مزایا نمی‌باشند، خواهشمند است با توجه به فرصت محدود تا پایان سال، مساعدت لازم به عمل آید تا این افراد در سال‌جاری امکان تبدیل وضعیت پیدا کنند.»

با اینکه از تذکر این نماینده مجلس نزدیک به چهار ماه سپری می‌شود، کماکان تغییری در وضعیت ایثارگران منقضی‌خدمت تفاوتی ایجاد نشده است، ازاین‌رو برای پیگیری این موضوع گفت‌وگویی با مقتدایی داشتیم.

او با بیان اینکه با توجه به مطالبه عمومی، مراجعه‌ها، تلفن‌ها و مذاکرات حضوری که دراین‌باره داشتیم، این موضوع را به طور جد پیگیری کرده‌ایم، می‌گوید: چندین جلسه مربوط به این موضوع، تاکنون برگزار شده است و اخیراً معاون پارلمانی آن وزرات‌خانه طی تماس با بنده از پیگیری وزیر دفاع برای به ثمر نشستن این خواسته خبر داد.

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: البته وزیر دفاع شخصاً نمی‌تواند برای رفع این مشکل اقدام مؤثری انجام داده و تصمیم لازم را بگیرد و باید از طریق کمیسیون‌ها و شوراهای بالادستی اقدام کند.

مقتدایی با بیان اینکه حل مشکل منقضی‌خدمت‌ها در حیطه اختیارات نیروهای مسلح است، می‌گوید: با این وجود تا زمانی که این موضوع به نتیجه برسد، ابعاد نظارتی مجلس را به کار گرفته و در جهت رفع این دغدغه تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم.

او ادامه می‌دهد: انتظار داریم ستاد کل نیروهای مسلح با توجه به قانون کلی مجلس که همه کسانی که در موقع نیاز کشور ایثارگری کردند، مورد حمایت قرار بگیرند، اقدامات لازم را در جهت رفع مشکل منقضی‌خدمت‌ها انجام دهد.

پیگیری این موضوع را از طریق فراکسیون ایثار مجلس شورای اسلامی نیز دنبال کردیم، اما موفق به تماس با اعضای این فراکسیون نشدیم، با این حال تلاش برای برقراری ارتباط تا رسیدن به نتیجه ادامه دارد.

 

 

 


لینک کوتاه :http://sarbazmaher.ir/p=5081

دیدگاه ها و نظرات

دید گاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر در وب منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

captcha