9/23/2021 1:27:56 PM | پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰
چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶:۴۸
امام جمعه سمنان: مشکل اشتغال با توسعه مهارت‌آموزی برطرف می‌شود
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: مشکل اشتغال در جامعه و بیکاری جوانان به ویژه دانش آموختگان، نداشتن مهارت یا ضعف مهارتی است که دستیابی به اشتغال پایدار را سخت می‌کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سرباز ماهر، حجت‌السلام والمسلمین مرتضی مطیعی روز سه‌شنبه در دیدار با رییس، معاونان و هیات رئیسه دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان در دفتر امام جمعه این شهر، افزود: تقویت فرهنگ سازی در بخش آموزش های مهارتی بسیار مهم و ضروری است که باید توسعه و گسترش این آموزش ‌ها به صورت ویژه دنبال شود. 

وی بیان داشت: نخبه ترین افراد در جامعه باید به سمت هنرستان های فنی و حرفه ای و کار و دانش تمایل پیدا کنند و در همین راستا تقویت و فرهنگ سازی فراگیر آموزش‌های مهارتی برای دانش‌آموزان و دانشجویان در دستور کار قرار گیرد. 

مطیعی ضمن تاکید بر نیازسنجی و شناسایی اولویت های استان سمنان، تصریح کرد: رشته های ارائه شده در دانشگاه ها باید متناسب با ظرفیت های بازار کار و نیازمندی های هر استان باشد.

وی به طرح کار و دانش (طرح کاد) در نظام آموزشی قدیم ایران که از ابتکارات دولت شهید رجایی بود اشاره کرد و گفت: راهکار برون رفت از معضل بیکاری، بدون شک توجه به این بخش و ترویج فرهنگ مهارت آموزی است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان نیز در این دیدار تصریح کرد: تربیت نیروی متخصص، خلاق، ماهر و کارآفرین، رسالت دانشگاه فنی و حرفه ای است. 

رضا نقدی اضافه کرد: مهارتی بودن و اشتغال زا بودن رشته های تحصیلی در دانشگاه فنی و حرفه ای مهمترین مزیت این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه ها است. 

وی اظهار داشت: دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان سمنان به‌ عنوان تنها دانشگاه دولتی مهارتی در استان در چهار دانشکده با سه هزار دانشجو، ۱۲۰ کارمند و ۳۰۰ عضو هیات علمی و استاد مدعو در شهرستان‌های سمنان، شاهرود و شهر امیریه دامغان با هدف تربیت نیروی انسانی متخصص، کارآفرین و متناسب با فرصت‌ های جدید شغلی برای پاسخگویی به نیازهای بازارکار در حوزه‌های مهارتی و تکنولوژی و همچنین افزایش اشتغال مولد و کاهش بیکاری، ماموریت خود را دنبال می‌کند. 

نقدی ادامه داد: دانشگاه فنی و حرفه ای در اشتغال زایی بسیار موفق عمل کرده است و ۶۵ درصد از دانشجویان این دانشگاه پس از فارغ التحصیلی جذب بازار کار می شوند که این عدد بالای اشتغال بسیار قابل تامل است.

وی به عملکرد بسیار موفق دانشگاه فنی و حرفه ای در زمینه اشتغال اشاره و تصریح کرد: علت آمار اشتغال بالا فارغ التحصیلان این دانشگاه، گذراندن دروس مهارتی این دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه در هنرستان و کارودانش ها، برگزاری ۷۰ درصد دروس دانشجویان در کارگاه و آزمایشگاه ها، برخورداری از اساتید توانمند و عدم ورود دانشگاه فنی و حرفه ای به مقطع تحصیلات تکمیلی، است. 

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای استان سمنان ضمن تجلیل از نقش علما در ترویج فرهنگ مهارت آموزی در خانواده ها، گفت: نفوذ کلام روحانیون و به ویژه خطیبان نماز جمعه در شهرهای مختلف نقش به سزایی در تغییر نگرش خانواده ها نسبت به آموزش های مهارتی و گسترش فرهنگ مهارت آموزی بین جوانان دارد.


لینک کوتاه :http://sarbazmaher.ir/p=4223

دیدگاه ها و نظرات

دید گاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر در وب منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

captcha