10/28/2020 5:54:47 PM | چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۷:۰۵
خرید سربازی نداریم
رئیس سازمان وظیفه عمومی به مناسبت روز سرباز شرایط خدمت سربازی و معافیت از آن را تشریح کرد و گفت: دیگر خرید سربازی نداریم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار تقی مهری با تبریک روز سرباز گفت: در حال حاضر چیزی به نام خرید سربازی وجود ندارد. قانونی مبنی بر امکان خرید سربازی برای افراد دارای ۸ سال غیبت در سال ۹۴ تا ۹۷ در مجلس شورا اسلامی تصویب شده بود که پس از آن لغو شد.
وی تصریح کرد: امکان خرید سربازی وجود ندارد، اما کسانی که متولد سال ۵۵ و قبل از آن هستند از سربازی معافند. در صورت فرار از سربازی، سربازان باید با مراجعه به یگان مربوطه مراحل قضایی را طی کنند.

اهمیت کارت پایان خدمت

سردار مهری درباره اهمیت کارت پایان خدمت اظهار داشت: خدمت سربازی در حقیقت یک امر مقدس است. طبق قانون افراد ۱۸ سال به بالا باید نسبت به تعیین تکلیف خدمت سربازی خود اقدام کنند. جوانان دانشجو می‌توانند تا مقطع دکترا به تحصیل خود ادامه دهند و در صورت داشتن مشمولان مازاد، نیرو‌ها به مراکز دولتی جهت کار‌های اقتصادی، فرهنگی و خدمتی اعزام می‌شوند.
وی افزود: کارت سربازی اهمیت زیادی برای استخدام در دستگاه ها، گرفتن وام و بسیاری فعالیت‌های دیگر دارد.
رئیس سازمان وظیفه عمومی در ادامه خاطرنشان کرد: افراد مقیم در خارج از کشور که دارای بیش از سه سال غیبت سربازی هستند در سال به مدت سه ماه اجازه اقامت در کشور در سال را دارند، اما از امتیازات داخل کشور برخوردار نخواهند بود.
وی افزود: متاهلان از خدمات ویژه در سربازی برخوردار می‌شوند و می‌توانند در شهر سکونت خود خدمت کنند. درباره اضافه خدمت‌ها نیز کسانی که دارای غیبت پشت دفترچه‌ای هستند در صورت خدمت به نفع احسن و راضی بودن مافوق، اضافه خدمت آن‌ها بخشیده خواهد شد.

کاهش امریه‌ها

سردار مهری درباره امریه‌ها هم اظهار داشت: نیاز اصلی قانون سربازی تامین نیرو‌های مسلح کشور است. در جلسات با ریاست سازمان استخدامی کشور متوجه شدیم که کمبودی در نیرو‌های دولتی وجود ندارد. یکی از علل کاهش امریه‌ها نیز همین است، اما کسانیکه تخصص‌های بالا دارند می‌توانند در دستگاه‌های مختلف دوره سربازی خود را بگذرانند.
سردار مهری در خصوص اختیاری نشدن سربازی و تبعات آن گفت: مسئله دفاع و امنیت در تمامی حکومت‌ها و جوامع حائز اهمیت ویژه‌ای است و مقایسه کشور پهناور جمهوری اسلامی که تهدیدات و خطرات زیادی آن را احاطه کرده است با دیگر کشور‌ها درست نیست. برای اجرایی شدن هر پروژه و هر فعالیتی در کشور نیاز به امنیت حس می‌شود و امنیت امروز در کشور حاصل جهاد‌ها و فداکاری‌های هشت سال دفاع مقدس است و به واسطه این دستاورد بزرگ هیچ کشوری فکر حمله به جمهوری اسلامی را نمی‌کند.
وی درباره کلمه اجبار برای سربازی اظهار داشت: کلمه اجباری، کلمه مناسبی برای استفاده در این زمینه نیست و قانون در حقیقت احساس وظیفه‌ای برای جوانان تعریف کرده است. تمام کسانیکه به سربازی می‌روند احساس مسئولیت در جهت دفاع از کشور را دارند. طبق قانون، دفاع از تمامیت ارضی و استقلال کشور وظیفه همه مردم ایران است. طبق این قانون جوانان ذکوری که به سن ۱۸ سال می‌رسند باید برای سربازی تعیین تکلیف شوند. ما در کشور نیرو‌ها و ارگان‌های زیادی از جمله ارتش سپاه پاسداران نیرو‌های انتظامی و ... داریم و البته از نقش پررنگ سرباز معلم‌ها نیز نمی‌توان گذشت که وظیفه اصلی شان ریشه کن کردن بی سوادی در مناطق محروم است.
سردار مهری در خصوص پرداخت هزینه برای دریافت کارت نظام وظیفه و عدم پرداخت حقوق مصوب سربازان گفت: سربازان باید قبل از ورود به دوره‌های خدمت از نظر سلامتی بررسی و تایید شوند. برای ثبت‌نام و معاینه پزشکی مبلغ مختصری از سربازان دریافت می‌شود. هزینه معاینه پزشک هم حدود ۳۰ تا ۳۳ هزار تومان است.
وی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم سربازان وظیفه ما این مبلغ را پرداخت نکنند باید این هزینه‌ها تامین اعتبار شود، اظهار داشت: مبلغ اولیه پرداختی مشمولان بسیار اندک است. تمامی هزینه‌های پزشکی مشمولان در پادگان‌ها توسط سازمان نظام وظیفه تامین می‌شود. دفترچه درمانی سربازان ۳ تا ۵ روز پس از ورود به پادگان آماده و تمامی آزمایشات و خدمان پزشکی آنان رایگان خواهد بود.

حقوق سربازان

سردار مهری درباره حقوق سربازان و هزینه مشمولان مایل به دریافت معافیت گفت: البته مشمولان خدمت سربازی که مایل به دریافت معافیت از خدمت هستند، هزینه‌های آزمایش‌ها و معاینات پزشکی را بایستی پرداخت کنند و بیمه این هزینه‌ها را پوشش نمی‌دهد. در خصوص تعویض و عدم پرداخت حقوق سربازان باید بگویم که این مسئله جزو مطالبات نیرو‌های دیگر نیز می‌باشد. طبق قانون مصوب وظیفه عمومی سربازان حقوق یک سرباز باید به میزان ۶۰ تا ۹۰ درصد حقوق نیرو‌های مسلح باشد میانگین حقوق فعلی کارکنان نیرو‌های مسلح در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.


لینک کوتاه :http://sarbazmaher.ir/p=2581

دیدگاه ها و نظرات

دید گاه های ارسال شده توسط شما پس از تایید توسط مدیر در وب منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد

captcha